Projektek
Erasmus +
2023. szeptember 17. - szeptember 30. - Csehország, Prága
Rövid távú egyéni diákmobilitás - 9 tanuló + 1 kísérő
Projektazonosító: 2022-1-HU01-KA121-SCH-000060995
A Nagykanizsai Szakképzési Centrum 18 diákja és két kísérő tanára 2023. szeptemberében vett részt egy nagyjából két hét időtartamú külföldi tanulmányúton Csehország fővárosában, Prágában.
A két hét alatt a résztvevők a következő tudással és tapasztalattal gazdagodhattak:
A tanulók számára biztosított angol nyelvi képzésen tudástőkéjük gyarapodott jelentős mértékben; Saját bevallásuk szerint már a két hetes ott tartózkodás alatt bátrabban használták a célnyelvet, a kiejtési, grammatikai hibáktól nem félve.
Érdemes megjegyezni, hogy nyelvi készségeik fejlődésének gyakorlatba való ültetésének kiváló mutatója a tájékozódással kapcsolatos nyelvi interakciók folyékonysága volt.
A diákok elmondása szerint az órák során többször is alkalmazott csoportmunka szintén hasznos volt számukra: Ez későbbi, munkahelyi kooperációs készségeiket segítheti majd.
A tanulók folyamatos visszajelzésekkel éltek a 2 hét során; Az oktatással kapcsolatos impulzusaik teljes mértékben pozitívak voltak.
A megtartott előadások alatt az angol szakos kísérő tanár számára elsősorban az ún. ‘communicative approach’-csal tüzetesebb empirikus vizsgálatot biztosították. A megközelítés legfőbb elve, hogy a nyelvi interakció a tanítás eszköze és végső célja egyaránt. Ennek értelmében a megközelítés módszereinek alkalmazása által a diákok egyre kevesebb gátlással tudnak a célnyelven kommunikálni. Bár a megközelítés a magyarországi nyelvoktatásban is egyre elterjedtebb, a fogadó intézmény által biztosított oktatási helyszíneken, nemcsak a tanulók nyelvi készségei és képességei lettek acélosabbak, hanem az őket kísérő nyelvtanár saját tanítási motivációját, illetve a látott módszerek saját praxisába való átültetésére irányuló elköteleződése is megerősödhetett.
Az új környezet, az új megközelítések, módszerek mind a diákok, mind a kísérő tanárok számára tanulásra és tanításra motivációt biztosítottak.
A két hetes látogatás során számos történelmi jellegű építményt fedezhettek fel a tanulók kísérő tanáraikkal, úgymint :
- A Vencel-tér és egyéb híres terek (pl. : Óváros-tér)
- Károly Híd,
- Prága legszűkebb utcája jelzőlámpával,
- Nemzeti Múzeum,
- Hradzsin (+Szent-Vitus Székesegyház),
- Náradni Muzeum,
- Technikai Múzuem,
- Zizkov Múzeuma (Hadtörténeti Múzeum)
- Szent Miklós Templom,
- Tyn,
- Ludmilla,
- Szent Prokop,
A kulturális és történelmi értékek megismerését a történelem szakos oktató illetve a guide folyamatos szóbeli tájékoztatása kísérte. Így a tanulók nemcsak vizuális élményekkel gazdagodtak, hanem az európai nagyvárossal kapcsolatos történelmi ismereteiket is elmélyíthették. Mindezek mellett a páratlan prágai milliő inspiráló hatást gyakorolt számukra nemcsak a nyelvtanulás területén, hanem az értékőrzés, a kulturális hagyaték tisztelete tekintetében is.
A diákok számára releváns eredménynek nevezhető, hogy a kulturális terek látogatása során az egyes korstílusok (pl.: gótika-barokk) stílusjegyeinek megkülönböztetési képessége erősödött, amelyet már a középfokú tanulmányaik során is hasznosíthatnak.
A fentiek tükrében elmondható, hogy a projekt eredményességét tehát az oktatási, a kulturális ismeretszerzési folyamatok illetve a tanulói tájékozódási készségfejlődés erősítik meg.
GALÉRIA
Erasmus - 2023. szeptember 17.- szeptember 30. - Csehország, Prága